2025.gada 22. un 23. maijā Briselē Latvijas Meža nozares arodbiedrības (LMNA) priekšsēdētāja un Eiropas Būvniecības un Meža nozares arodbiedrību federācijas (EFBWW) Meža nozares apakškomitejas viceprezidente Kristīne Rapa piedalījās nozīmīgās EFBWW Eiropas līmeņa sociālā dialoga sanāksmēs. Diskusijās īpaša uzmanība tika pievērsta Eiropas industriālajai nākotnei un pārejai uz cilvēkcentrētu “Industry 5.0” modeli.
Pasākumos tika uzsvērta sociālā dialoga nozīme, kā arī sociālo partneru – īpaši arodbiedrību – būtiskā loma, virzot pārmaiņas, ko rada digitalizācija, mākslīgais intelekts un zaļā pāreja. “Industry 5.0” pieeja balstās uz cilvēka cieņu, ilgtspēju, darba kvalitāti un darbinieku līdzdalību tehnoloģiju ieviešanā, radot līdzsvarotu, ētisku un iekļaujošu attīstības modeli visā Eiropā.
Koncentrētā veidā tiek skarts liels apjoms ar jautājumiem – direktīvas, nozares iniciatīvas, prasmes un izglītība, darba drošība, labās prakses piemēri utt.

Kristīne Rapa: “Ir īpaši svarīgi akcentēt sociālā dialoga nozīmi – kā mehānismu, kas ļauj darbiniekiem būt līdzvērtīgiem partneriem pārmaiņu procesā. Eiropas līmeņa aktualitātes, piemēram, digitalizācija un jaunā ES Bioekonomikas stratēģija, noteikti atstās ietekmi arī uz mūsu nozari Latvijā. Tāpēc ir būtiski, lai mēs būtu šajos procesos klātesoši un iesaistīti jau no paša sākuma.”
Aplūkotās aktualitātes:
Diskusijās tika izcelts, ka Industry 5.0 ir daudz vairāk nekā jauna tehnoloģiju ēra — tā ir pieeja, kas vērsta uz cieņu, amatniecības prasmēm un ētisku pāreju uz digitālām darba vidēm. Tiek uzsvērts, ka šādas pārmaiņas nav iespējamas bez sociālā dialoga, kvalitatīvas apmācības un darbinieku līdzdalības tehnoloģiju ieviešanā.
Sanāksmēs aplūkoti jautājumi un iniciatīvas:
– ES Bioekonomikas stratēģija – uzsvars uz koksni kā atjaunojamu resursu un tās lomu klimatneitralitātē;
– Iniciatīva ilgtspējīgas ražošanas stiprināšanai;
– Koksnes loma pieejamu, ilgtspējīgu mājokļu būvniecībā;
– ES publisko iepirkumu direktīvas un regula par atmežošanu;
– ES koksnes politikas pārskatīšana;
– Iniciatīvas, kas veicina jaunu prasmju attīstību koksnes nozarē;
– Sociālais dialogs un labās prakses piemēri.

Brīdinājums no būvniecības un kokapstrādes arodbiedrībām par Vienotā tirgus stratēģiju
Pasākumā izskanēja arī spēcīga kritika pret Eiropas Komisijas jauno Vienotā tirgus stratēģiju. EFBWW norāda, ka plānotās izmaiņas samazina darba tiesību aizsardzību, mazina kontroli pār apakšuzņēmumu ķēdēm un rada riskus darbinieku ekspluatācijai būvniecības nozarē.
EFBWW ģenerālsekretārs Toms Delū (Tom Deleu):
“Šis priekšlikums nav pieņemams. Tas signalizē atgriešanos pie iepriekš pieļautām kļūdām, kas raksturoja Barrozu un Bolkenšteina periodu Eiropas Komisijā – kļūdām, kuru sekas joprojām izjūt darba ņēmēji. Sociālās tiesības ir neatņemama Vienotā tirgus sastāvdaļa, un tās nedrīkst tikt ignorētas. Šādas stratēģijas īstenošana veicinātu vidi, kurā darbojas krāpniecīgi uzņēmumi un tiek sistemātiski izmantoti darbinieki.”

Arodbiedrības visā Eiropā vienojas kopīgā aicinājumā: nepieļaut darba tiesību graušanu un garantēt taisnīgu, ētisku, iekļaujošu nākotni gan būvniecībā, gan mežsaimniecībā, gan citos augsta riska sektoros.