No 22. līdz 25. maijam LMNA priekšsēdētāja Kristīne Rapa piedalījās Zviedrijas mežsaimniecības, kokapstrādes un poligrāfijas nozares arodbiedrības GS Facket ceturtajā kongresā, kas norisinājās Umeo (Umeå), Zviedrijā. Kongress pulcēja 169 delegātus un starptautiskos viesus no vairākām valstīm, lai diskutētu par arodbiedrību kustības nākotni, darba tirgus izaicinājumiem un starptautisko sadarbību. Šī gada kongresa galvenais vēstījums bija – “Mēs esam nākotne”.
Kongresā piedalījās arī BWI ģenerālsekretārs Ambets Jusons (Ambet Yuson) un BWI Eiropas reģionālā pārstāve Ženevjēva Kalina (Geneviève Kalina).
“GS ir koncentrējusies uz organizācijas stiprināšanu un jaunu biedru piesaisti,” sacīja aizejošais GS prezidents Pērs Ūlofs Šē (Per Olof Sjöö), uzsverot, ka biedriem ir jāsaprot – viņi paši ir arodbiedrība. Viņš norādīja arī uz arvien sadrumstalotāko darba tirgu, kurā pieaug mazo uzņēmumu skaits, pašnodarbinātība, nestabilas nodarbinātības formas, digitālo platformu ekonomika un ar darbu saistītā noziedzība. Kā nozīmīgus izaicinājumus viņš minēja arī nepietiekami finansēto valsts pensiju sistēmu, pārāk zemās pensijas un veselības apdrošināšanas sistēmas problēmas.
Vienlaikus viņš uzsvēra kvalitatīvu zināšanu un apmācību nozīmi, taisnīgas mājokļu politikas nepieciešamību un lielāku koksnes izmantošanu daudzdzīvokļu māju būvniecībā. Neskatoties uz sarežģīto situāciju, GS ir ieguldījusi līdzekļus “Nākotnes akadēmijā”, lai nodrošinātu organizācijas attīstību un paaudžu nomaiņu, kā arī uzlabojusi pakalpojumus saviem biedriem.
Noslēdzot savu uzrunu, Šē sacīja:
“Šis ir mans pēdējais GS kongress prezidenta amatā. Pēdējos 17 gadus man ir bijusi liela privilēģija vadīt šo arodbiedrību. Ir gandarījums tik lielu daļu savas dzīves veltīt idejai un sapnim par labāku sabiedrību.”
Savukārt BWI ģenerālsekretārs Ambets Jusons uzsvēra:
“Jūs esat palīdzējuši pacelt Amazones reģiona strādājošo balsi pasaules līmenī. Man ir liels gods paziņot, ka solidaritātes fonds, ko GS biedri ir izveidojuši šim projektam, turpmāk nesīs jūsu vārdu. Jūsu darbs turpinās mūs iedvesmot.”
Par jauno GS prezidenti tika ievēlēta Madelēna Engmane (Madelene Engman), kura apņēmās nodrošināt, lai GS arī turpmāk būtu saviem biedriem nozīmīga un spēcīga arodbiedrība, īpašu uzmanību pievēršot organizēšanas darbam un vietējo arodbiedrību stiprināšanai.
Par pirmo viceprezidentu tika ievēlēts Magnuss Lindbergs (Magnus Lindberg), bet par otro viceprezidentu tika ievēlēts Jonatans Lundbergs (Jonathan Lundberg), bet par trešo viceprezidentu – Jergens Johansons (Jörgen Johansson).
Kongresa laikā notika arī interesantas paneļdiskusijas par jauniešu iesaisti arodbiedrībās kopā ar Nākotnes akadēmijas pārstāvjiem, kā arī diskusija par organizēšanas darbu, kurā piedalījās BWI dalīborganizāciju pārstāvji no ASV, Gruzijas un Latvijas. Dalībniekus iedvesmoja arī Zviedrijas Arodbiedrību konfederācijas (LO) prezidenta un Zviedrijas Sociāldemokrātiskās partijas ģenerālsekretāra uzrunas.
Starptautiskajiem viesiem bija iespēja piedalīties semināros par Zviedrijas kolektīvo sarunu sistēmu, migrējošo darba ņēmēju tiesībām, darba noziedzības apkarošanu un mežsaimniecības darba ikdienas realitāti Zviedrijā.
GS Facket ir Zviedrijas mežsaimniecības, kokapstrādes un poligrāfijas nozares arodbiedrība, kas pārstāv vairāk nekā 40 000 biedru.
Nākotnes akadēmija (Future Academy) ir GS Facket izveidota jauniešu un nākamo arodbiedrību līderu attīstības programma.
Raksts tapis, izmantojot informāciju no BWI publikācijas “GS congress in Sweden: We are the future”. Raksts oriģinālvalodā pieejams BWI mājaslapā.